17.maijs. “Zaļkalni” – Salacgrīva

Ceturtās pārgājiena dienas rītā pamostos ļoti agri. Un “Zaļkalni” atkal pārsteidz. Tuvējās pļavas klāj migla, migla ir arī virs Salacas, un aiz kokiem lēnām aust saule. Satriecošs skats. Ķeru visu, kas der skatu iemūžināšanai, – telefonu, fotoaparātu. Seko ātrs skrējiens uz upmalu. Šķiet, nekas nepalīdz kājām tik ātri atgūties pēc lielas slodzes, kā burvīgs saullēkts :):) Netraucē ne iepriekšējo dienu nogurums, ne rīta dzestrums, ne rasā samirkušās kājas, ne brokastis kārojošie odi.

Kad saullēkta burvība gana izbaudīta, laiks brokastīm un noslēdzošajam pārgājiena posmam.

No “Zaļkalniem” izeju ap 07:30 un dodos Salacgrīvas virzienā. Pirmais līkums tiek mests tepat netālu, lai no publiskās atpūtas vietas palūkotos uz Salacas pretējā krastā esošajām Sarkanajām klintīm visā to krāšņumā. Tā kā rīta saule paceļas aiz klintīm, tās nav gatavas demonstrēt visas savas krāsas. Toties atpūtas vieta pie upes gan ir saules pielieta. Vakaros saulē gozējas klintis, bet atpūtas vietā uz vakariņām ierodas odi.

Tālāk soļoju pa viegli grantētu zemes ceļu. Tā malās te meži, te viensētas. Apkārt dzirdamas dažādu putnu dziesmas. Arī dzeguzes pieskandina apkārtni.

Tas satriecošais skats, kad redzi tuvojamies putekļu mākoņa ieskautu baļķu vedēju! Lai arī tādos brīžos neelpoju caur muti, tas tāpat neglābj no putekļu čirkstēšanas starp zobiem. Kāds vieglais auto man “met” ar nelielu akmentiņu, kas atsitas pret krūtīm.

Daži meža zvēri arī jau modušies. Pār ceļu Salacas virzienā aizjož lapsa. Iespējams, cer upes malā pasauļoties. Kāds zaķis apliecina, ka Salacas zaķu drošības zona beidzas aptuveni 30m attālumā. Tas pielaiž mani tik tuvu un tad metas bēgt.

Soļojums diezgan raits, ātrums virs 6 km/h. Saulīte vēl tikai iesildās, pirms sāks pa īstam cepināt. Pēc 2,5h soļojuma nokļūstu Vecsalacā.

Kādā nelielā lauciņā kāds pāris ar arklu dzen vagas. Vīrs tur arklu, bet zirga vietā to velk tā sieva. Atceros ko līdzīgu manījis savā bērnībā, kad krusttēvs un krustmāte ara piemājas kartupeļu vagas.

Ceļa malā pamanu norādi uz “Dolāru” mājām. Iespējams, tur atrodams Vecsalacas valūtas maiņas punkts.

Aiz Vecsalacas jau vairs nav tālu arī līdz Salacgrīvai. Netālu no pilsētas pie kādas mājas rej divi šuneļi. Pāreju uz ceļa otru pusi, lai finiša taisnē netiktu pie nevajadzīgām traumām.

Pie zīmes, kas vēsta par 200m attālumu līdz nēģu tacim, nolemju, ka labprāt uzmestu tam aci. Tacis gan, šķiet, ir tapšanas procesā, un daži vīri uz tā cītīgi rosās.

Seko baznīcas un Salacas pilskalna apskate. No pilskalna paveras lielisks skats uz Salacu, kas nu jau kļuvusi ievērojami platāka, un tiltu pār to.

Soļoju uz Salacas promenādi, kur uz mirkli atvelku elpu, lai iekostu un saplānotu, kā nokļūt līdz galamērķim – Salacgrīvas ziemeļu mola pašam galam. Promenādē kāds puisis sēž uz soliņa un vēro vīru rosību lejā ostā. Kāda meitene iekārtojusi savu “biroju” tieši promenādē, un cītīgi strādā portatīvajā datorā.

Gar uzņēmuma “Brīvais vilnis” teritoriju dodos meklēt ceļu uz pludmali. Kāds puisis, kas pie mājas pļauj zāli, palīdz noprecizēt maršrutu – gar garāžām, tad sētu, tad pa taku līdz jūrai. Taciņas, pa kurām eju, pamazām saplūst ar lielākām, un drīz jau esmu uz galvenās takas, kas ved uz pludmali.

Jūras malā atpūtnieku maz, toties jūra ir pārpilna ar gulbjiem. Daži manāmi slinko, jo “kruīza kontrolē” slīd pa ūdeni, savas melnās kājiņas pacēluši. Nedaudz tālāk uz mola pusi iekārtojušies dažādi kaijveidīgie.

Finiša taisne izrādās grūtākais posms šodien, jo mols sastāv tikai no sakrautiem akmeņiem. Neskatoties uz mugursomas svaru un tā ietekmi uz manu smaguma centru, kā arī dažiem vaļīgiem akmeņiem, kas liek negaidīti cīnīties par līdzsvaru, pamazām virzos uz priekšu. Visbeidzot mola gals tiek sasniegts par spīti tur sēdošo kaiju protestiem, un varu piesēst uz kāda kaiju mazāk noķēzīta akmens.

Salacas ieteka jūrā

Mans četru dienu pārgājiens ir noslēdzies. Kopumā pieveikti 145 kilometri, izdzerti vismaz 10 litri ūdens, iegūts neliels iedegums, bet pats galvenais – redzēta Salacas izteka, ieteka un viss skaistums, ko šī upe un tās apkārtne piedāvā starp abiem minētajiem punktiem.