Par idejām

Ielūkojos biežāk uzdoto jautājumu vācelītē un šoreiz uzdūros jautājumam par to, kur smeļos idejas pārgājieniem. Ja acis un ausis tur vaļā, idejas, protams, nepārtraukti virpuļo mums apkārt un var uzrasties no visdažādākajām pusēm un visneiedomājamākajos veidos, tāpēc šeit runāšu tikai par maniem šobrīd populārākajiem ideju avotiem.

Svarīga piebilde. Lai arī kā idejas rastos, maršrutā ir jābūt kaut kam, ko ir vērts apskatīt. Tas var būt dabas objekts, vēsturiska celtne, muzejs, piemineklis vai kas cits, bet noteikti jābūt kam tādam, kas vienkāršu pastaigu pārvērš emocijām bagātā piedzīvojumā.

Atgriežamies pie jautājuma. Kur es lūkojos, kad man nepieciešamas idejas jaunam pārgājienam?

Kartes

Elektroniski vai papīra formā, bet tieši kartēs visbiežāk atrodu idejas turpmākajiem pasākumiem. Skatiens klejo pa karti, pamana ko interesantu, un tad seko iekšējais dialogs – vai esmu to jau redzējis, vai vēlos to redzēt, kā tam var piekļūt, ko vēl tuvumā ir vērts apskatīt. Seko darbs ar citiem resursiem, piemēram, tūrisma informācijas centru piedāvāto informāciju. Tā karte pamazām piepildās ar punktiem, katrs no kuriem apzīmē ko apskates vērtu. Un tad tikai atliek tos savienot maršrutā. Protams, vienmēr paturot prātā to, ka maršruta garumam jāatbilst manām spējām.

Te arī atbilde tiem maniem Facebook biedriem, kam ir vēlme saprast, kāpēc tik bieži kaut kur “iečekojos”. Reiz Facebook nodrošināja, ka visas “check-in” vietas var glīti apskatīt vienā kartē. Kas, protams, lieliski ļāva saprast, kur ir jau pabūts un kurā pusē vispār neesmu rādījies. Pēdējā laikā gan šī karte strādā ļoti nosacīti (brīžos, kad vispār ko rāda, man no 167 vietām attēlo tikai 15), bet ceru, ka reiz atgriezīsies pilnā apmērā.

Domubiedru grupas

Pārgājieni dabā ir gana populāri, un tikpat populāri ir veidot dažādas domubiedru grupas, kur dalīties pieredzē, apspriest vienam otra piedzīvoto, plānot kopīgus pasākumus utt.

Tad tik vajag ieraudzīt, ka kāds ir pabijis vietā, kur iepriekš neesmu bijis, vai arī tikai gatavojas uz tādu doties, un mans skatiens atkal pievērsīsies kartēm, kā arī mērķtiecīgi nozudīšu interneta dzīlēs.

Interneta portāli un blogi

Ikdienā acīm pārskatu ziņu virsrakstus populārākajos interneta portālos, un, piemēram, DELFI ir pacentušies izveidot veselu sadaļu, kas ir pārpilna ar idejām tuvākiem un tālākiem piedzīvojumiem.

Tāpat ir vērts saglabāt dažādu blogu adreses, kur tiek rakstīts par pārgājieniem. Brīdī, kad tiek meklētas jaunas idejas, atliek tikai ielūkoties kādā no tiem. Piemēram, maniem favorītiem jau pievienoti Betijas un Anetes, Toma un Elzas, Edgara un Lauras un Solveigas blogi.

Gatavie maršruti

Nekautrējos izmantot arī gatavus maršrutus vietām, kur vēlos viesoties. Te var noderēt gan pārgājienu, gan velo maršruti. Pēdējie parasti ir garāki, tāpēc man piemēroti, jo visbiežāk meklēju iespēju dienā nosoļot 20-30km, bet tie arī mēdz būt pa lielākiem ceļiem ar intensīvāku satiksmi, kas, savukārt, nav tik pievilcīgi.

Tāpat arī nekautrējos gatavos maršrutus pielāgot savām vēlmēm un interesēm, jo dažkārt atsevišķas vietas, ko vēlas popularizēt maršruta veidotāji, nav man saistošas, tai pašā laikā ir citas, kas ir netālu no gatavā maršruta un ir man interesantas.

Gatavo maršrutu pluss, neapšaubāmi, ir tas, ka tie skaidri pasaka: “Te var iziet.” Un tas ir ļoti noderīgi brīžos, kad noskaņojums ir vienkārši baudīt pārgājienu un dabu, nevis lauzt savu ceļu. Virkni gatavu maršrutu Gaujas nacionālajā parkā var atrast EnterGauja.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: