Iedvesmu kārtējam pārgājienam gūstu, pētot Kokneses karti dažādā palielinājumā. Pirmās pamanu vietas, kurās norādīti arheoloģijas pieminekļu apzīmējumi ar pievienotiem uzrakstiem “Zviedru skansts”.
Kad sāku tuvāk pētīt kartēs redzamo, ieraugu vēl vairākas vietas, kurās atzīmētās līnijas atdarina skanstu nocietinājuma kontūras, liecinot, ka arī tur varētu būt saskatāms kas no Kokneses 17.gadsimta militārā mantojuma.
Atzīmējis visas iespējamās skanstu atrašanās vietas kartē, ķeros pie nākamā jautājuma. Apzinos, ka skanstis var būt privātīpašumos vai citās vietās, kur apmeklētāji nav gaidīti, tāpēc rakstu vēstuli Kokneses tūrisma informācijas centram, lai noskaidrotu iespējas parastam cilvēkam apskatīt kādreizējo nocietinājumu paliekas.
Lauma no Kokneses TIC dara zināmu, ka sūdzības par privātīpašnieku liegumu skatīt skanstis līdz šim neesot saņēmuši. Rodas jautājums, vai sūdzējusies ir otra puse – privātīpašnieki, bet tas paliek pie manis.
Idejas turpina rosīties manā galvā, un vaicāju Laumai, vai būtu kāds vietējais, kam būtu interese pavadīt mani skanstu maršrutā. Koknesietis noteikti gan labāk zinātu to, kur un kā skanstīm piekļūt, gan spētu vienoties ar citiem vietējiem par skanstu apmeklējumu. Par maršruta izveidi Lauma iesaka sazināties ar vietējo gidi Spodru.
Spodra apstiprina, ka esmu noskatījis visas tās vietas, kur skanstis varētu būt redzamas, un min, ka vislabāk skanstis skatāmas pie kafejnīcas “Panna” un Baznīcas kapos, kas izveidoti uz vēsturiskās skansts.
Gide pastāsta par gadījumiem, kad Koknesē viesojies vēsturnieks Urtāns, kurš arī pētījis šīs skanstis, un min vēl virkni vietu, kuras būtu vērts apskatīt un par kurām tai būtu interesanti stāsti.
Kad iespējamie skanstu apskates punkti atzīmēti un zinošu cilvēku apstiprināti, ķeros pie vēl pamatīgākas kartes izpētes, lai skanstu maršrutu papildinātu ar citiem interesantiem objektiem. Vienu tādu objektu zinu uzreiz, jo vēlos klātienē skatīt brūža drupas Pērses labajā krastā, kuras iepriekš esmu redzējis tikai caur Kokneses pilsdrupu logu ailēm. Lauma e-pastā min, ka pie tām var nokļūt, izbraucot cauri Bilstiņiem un nokāpjot lejā pa kalnu.
Atzīmēju vēl dažus punktus kādreizējās Bilstiņu muižas teritorijā, Kokneses mācītājmuižu otrpus Rīgas – Daugavpils šosejas, un saraksts ar objektiem, kurus iepriekš neesmu skatījis, man ir gatavs. Spodras iedvesmots, pievienoju iespējamajam maršrutam arī atsevišķus iepriekš skatītus objektus, kurus būtu vērts apciemot vēlreiz.
Par to, kā pagāja mana diena Koknesē un Kokneses pagastā, lasiet šeit.

Paldies par lielisko rakstu. Esmu dzimusi un uzaugusi Koknesē. Un ļoti lepojos ar to. Vienmēr esmu jutusi šīs vietas īpašo enerģētiku. Tapēc man ir kauns, ka tik daudz vēl nezinu par Kokneses seno un bagāto vēsturi. Ne visu no aprakstītā esmu redzējusi. Tapēc sirsnīgs paldies par virtuālo ceļojumu skaisto un tēlaino aprakstu. Lasot, iztēlē izstaigāju visas zināmās vietas. Padalījos ar rakstu arī ar saviem tuviniekiem. Jo vēl nesen pastaigājoties ar Mammu diskutējām vai tie pauguri aiz Pannas ir Zviedru bastionu paliekas… Raksts nāca tieši īstajā laikā un uzskatāmi attēloja seno fortu līnijas izvietojumu dabā. Paldies un lai veicas nākamajos ceļojumos! ✨✨✨
PatīkPublicējis 1 person
Sirsnīgs paldies, Daina!
PatīkPatīk